Współpraca z KSeF

Konfigurowanie systemu

Aby włączyć współpracę z KSeF należy w ustawieniach administratora wprowadzić token dostępowy utworzony w aplikacji Ministerstwa Finansów (tu link do wersji testowej https://ksef-test.mf.gov.pl/web/login ).
Wraz z podaniem tokena należy określić kontekst współpracy. Do wyboru jest wersja testowa, demo i produkcyjna (ta ostatnia na razie zablokowana).
Wersja testowa pozwala pracować z dowolnym, formalnie poprawnym NIP-em wymyślonym przez siebie i służy z założenia do testów oprogramowania.
Wersja demo pozwala pracować na własnym NIP-ie (nikt inny nie ma do niej dostępu) ale dokonane przy jej pomocy wpisy nie będą uznawane za oficjalne, więc można (i należy) z niej korzystać w ramach przygotowań do uruchomienia KSeF w wersji produkcyjnej co na dziś oznacza obowiązkowo 1 lipca 2024 czyli najpóźniej 1 stycznia 2024 w celach testowych.
Na rys.1 widać gdzie w parametrach administratora należy wpisać token utworzony w aplikacji Ministerstwa Finansów.

UWAGA: możliwość zdefiniowania tokena w aplikacji Ministerstwa Finansów jest dostępna po wcześniejszym złożeniu w Urzędzie Skarbowym formularza ZAW-FA, na którym podaje się listę osób (wraz z Peselem) uprawnionych do korzystania z tej aplikacji w kontekście danej firmy (NIP-u). Po 2-3 dniach można już się zalogować własnym Peselem i profilem zaufanym.
Dostęp do wersji testowej nie wymaga żadnych uprawnień. Dostęp do wersji demo i produkcyjnej wymaga uprawnień nadanych za pomocą ZAW_FA.
O ile nie korzystamy jeszcze z KSeF należy zaznaczyć "nie korzystam, wysyłam faktury ręcznie" - teoretycznie wolno tak robić nawet po 1-szym lipca 2024, bo aplikacja Ministerstwa Finansów pozwala wprowadzić fakturę ręcznie lub wczytać ją z pliku. Oczywiście nie ma to większego sensu.


Rys.1


Działanie
Głownym celem KSeF jest rejestrowanie wystawionych faktur sprzedaży. Faktura staje się oficjalnie fakturą dopiero po otrzymaniu zwrotnie numeru pod jakim została zarejestrowana w KSeF. Również "data wystawienia" to data, pod którą fakturę zarejestrował KSeF a nie to co podał wystawca faktury.
Drugim celem KSeF jest dostarczanie podmiotowi faktur zakupu czyli faktur sprzedaży wystawionych przez dostawców. Te faktury można pobierać z KSeF i zapisywać w systemie zarówno w rejestrze kosztów FTR jak i w przypadku faktur towarowych przyjmować jako w formie PZ w module MGZ.

Testowa wersja opcji przyjmowania faktur zakupowych dostępna jest w module CRD czyli Centralnym Rejestrze Dokumentów. Widać to na rys.2. Opcja dostępna jest po zdefiniowaniu tokena KSeF w ustawieniach administratora zarówno w trybie testowym jak i demo.


Rys.2


Po zalogowaniu do KSeF można pobrać faktury zakupowe wystawione w zadanym okresie czasu i wprowadzić je do Centralnego Rejestru Dokumentów, gdzie później mogą być przekazane dalej (do rejestru kosztów lub do magazynu).
Zamknięcie okna powoduje wylogowanie z KSeF.


Rys.3